Pre čo práve, pálenu krytinu?
Späť na úvod
Kde sa nachádzam: > Pálená krytina > Zdravie

Zdravie Zdravie

Strešná krytina
Zdravie

- stovky a tisícky rokov prežívajú len tie technológie, ktorých výrobu a výrobky akceptuje príroda, čiže nenarúšajú životné prostredie a neohrozujú zdravie ľudí
Škrídla

Keramická strešná krytina - prírodný materiál

Pálené škridly sú 100% prírodný materiál. Ušľachtilosť prírodného materiálu, bez agresívnych chemikálií a prísny systém kontroly s náročnými testami zaručujú najvyšší štandard 100% zdravotnej nezávadnosti so známkou PROVITAL. Keramické strešné systémy sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov, pretože neobsahujú žiadne škodliviny a pri výrobe sa nepoužívajú žiadne syntetické povrchové farby. Podstatu pálenej škridly TONDACH tvorí hlina, íl, voda a čisto prírodné a prirodzene recyklačné materiály. Keramická krytina sa vyrába z hliny pridaním vody, vypálením v peci pri vysokej teplote a neobsahuje žiadne cudzorodé prísady alebo farby. Je vhodná na novostavby aj pre rekonštrukcie, schvaľujú ju aj pamiatkari, pretože je nevtieravá.


Pálený keramický črep je výnimočný a recyklovateľný

Pálený keramický črep je z pohľadu životnosti a užitkových vlastností výnimočný a z ekologického hľadiska plnohodnotne recyklovateľný. Jeho tradícia a obľúbenosť siaha od hlbokej histórie až po súčasnosť, čo je zároveň potvrdením jedinečnosti materiálu. Materiálu, ktorý pochádza z prírody a môže sa do nej vrátiť.


Keramická krytina - 100% prírodný materiál

Výroby keramickej krytiny prebieha na čisto prírodnej bázi, kde sa zmes zeminy s prímesou iľov mieša s vodou, suší vzduchom a ekologicky vypaľuje v peciach vyhrievaných zemným plynom. Pri výrobe nevzniká žiadny odpad. K jedinečnostiam povrchovo upraveného keramického črepu – ako anorganieckého produktu z prírody – patrí aj to, že si zachováva svoj odtieň, teda nevybledne, ako napríklad organické farby na dreve, železe, betóne a pod.

Voda Vzduch Ohen Zem


Hlina ako surovina na výrobu

Hlina, počas svojej existencie na zemi sa ustálila granulometricky a mineralogicky a vytvára už v samej podstate dokonalú rovnováhu s okolím ako je slnko – UV žiarenie, dážď, mráz a podobne. Nepálená hlina je jedným z pradávnych stavebných materiálov, ktorý sa opäť tlačí do popredia. Príčinou vzrastajúceho záujmu o tento zabudnutý materiál je nielen energetická kríza, ekologické problémy planéty a ekonomické podmienky ľudí, ale i jeho dostupnosť, zaujímavosť, tvárnosť a nevšednosť. O pobyte v hlinenom dome sa nesporne tvrdí, že vyvoláva pozitívne pocity. Môžeme sa tu cítiť bezpečne, v harmónii s prírodou.


Pocit tepla, pohostinnosti a príjemnej klímy

Keramická krytina aktívne dýcha, prepúšťa vodnú paru, ľahko sa vysúša a pritom je nepresiakavá. Okrem toho tlmí hluk a pri silných nárazoch vetra nevibruje. V lete chráni objekt pred prehriatím a v zime zabraňuje úniku tepla navonok. Na rozdiel od iných konkurenčných materiálov je možné keramickú krytinu vďaka tvárnosti ílu, vyrobiť aj v tvaroch s členitým reliéfom. Tvar škridiel má totiž aj fyzikálny význam a spolu s farebnosťou povrchu sa podieľa na schopnosti odrážať slnečné tepelné žiarenie. To napomáha v zime udržať teplo pod strechou a v lete, samozrejme, ešte viac chráni dom pred prehriatím.